aktualności

5 sposobów na bycie bardziej kreatywnym

Myślisz, że kreatywność to cecha, którą posiadają tylko niektórzy ludzie i jeśli nie należysz do grona wybrańców, to nic nie możesz na to poradzić? Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Naturalny talent nie jest głównym składnikiem kreatywności, więc nie potrzebujesz go, aby być kreatywnym. Psycholodzy podkreślają, że kreatywność można po prostu… wytrenować. Wcale nie trzeba czekać na nagły przypływ weny, by wpadać na ciekawe i nieszablonowe pomysły. 

Umiejętność “bycia kreatywnym” z powodzeniem można ćwiczyć codziennie, nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym. Oto pięć inspirujących technik, które pobudzą Twój mózg!

#1 Bądź ciekawski

Kiedy odkrywasz nowe rzeczy, dowiadujesz się ciekawych faktów i badasz świat, pobudzasz kreatywność i rozwijasz wyobraźnię. Dzieci są z natury ciekawskie i obdarzone wyobraźnią, ponieważ chcą zrozumieć otaczający ich świat. Ta cecha często ustępuje wraz z wiekiem, ale możesz ją pobudzić zadając proste pytanie – „Dlaczego?”. Jeśli więc szukasz nieszablonowych pomysłów i uważasz, że to, co tworzysz jest zwyczajne, nudne i poprawne, zacznij “drążyć temat”. Z pozoru proste pytania mogą przynieść niesamowite rezultaty!

#2 Łam zasady

Pewne przekonania są w nas tak głęboko zakorzenione, że trudno się ich pozbyć, a to może poważnie ograniczać naszą kreatywność. Przykład? Zanim Henry Ford wymyślił innowacyjną linię montażową, praca nad produkcją nowego samochodu wyglądała tak, że auto stało nieruchomo, a to pracownicy wykonujący kolejne etapy podchodzili do niego. Ford odwrócił ten schemat i… to był strzał w dziesiątkę! 

Warto więc obudzić w sobie wewnętrznego buntownika. Wypisz na kartce wszystkie swoje oczywiste założenia dotyczące danego problemu lub produktu, a następnie spróbuj podważyć każde z nich i w to miejsce zapisz nowe, całkowicie odwrotne. Przyjrzyj się im teraz i na ich podstawie stwórz zupełnie nowe pomysły.

#3 Pozwól swoim pomysłom konkurować ze sobą

Wybierz kilka z nich i określ, czym się różnią, nawet w najmniejszym stopniu. Jeśli masz więcej pomysłów, zapisz każdy na karteczce samoprzylepnej lub fiszce. Przesuwaj pomysły tak, by pogrupować te, które wydają się powiązane. W ten sposób stworzysz całe grupy – klastry tematyczne i będziesz mógł przyjrzeć się interesującym różnicom. Być może okaże się, że to właśnie te różnice są kluczem do sukcesu

#4 Stwórz mapę myśli

Mapa myśli to świetny sposób na łączenie pomysłów i szukanie innowacyjnych odpowiedzi na pytania. Utwórz mapę myśli, zapisując główny temat lub słowo. Następnie dopisuj powiązane terminy lub pomysły skupione wokół centralnego słowa. Choć podobna do burzy mózgów, technika ta pozwala na rozgałęzianie pomysłów i oferuje wizualny sposób zobaczenia, jak te pomysły są połączone. 

#5 Daj sobie czas

Stawanie się bardziej kreatywnym to nie tylko to, co robisz, gdy próbujesz tworzyć (lub wymyślać innowacyjne rozwiązania). Odblokowanie twórczego umysłu może przybierać różne kształty i formy. Czasem, gdy coś Ci po prostu nie idzie, najlepszym rozwiązaniem okazuje się… przerwa. Spacer (to codziennie praktykował Steve Jobs), kontakt z naturą, słuchanie ulubionej muzyki, posprzątanie swojego biurka, czy zwyczajnie zrobienie czegoś całkiem niepowiązanego z tematem, nad którym pracujesz, pomoże Ci złapać dystans i oczyścić myśli. 

Podsumowując: kreatywność to umiejętność, którą – tak jak każdą inną – trzeba pielęgnować, by móc ją stale rozwijać.

blog

Dużo się u nas dzieje, bądź na bieżąco!