Pracuj elastycznie. Jak w Sempai wprowadzamy założenia work-life fit i dopasowujemy je do potrzeb naszego teamu
Podejście do pracy nieustannie się zmienia. Jeszcze niedawno wielu z nas kojarzyło słowo “praca” ze standardowymi założeniami – stałymi godzinami, głównie 8:00-16:00, obowiązkiem przychodzenia do biura, pełną kontrolą sprawowaną przez pracodawcę. Trudno było wyobrazić sobie sytuację, w której to pracownik sam decyduje, kiedy rozpocznie pracę, a co więcej – wybiera też miejsce, z którego danego dnia chce pracować. Dziś to podejście uległo zmianie. Na rynek wkroczyło nowe pokolenie, które chce pracować na własnych zasadach – pokolenie z konkretnymi oczekiwaniami i potrzebami.
Na czym polega work-life fit?
Większość zmian w ostatnich latach skupiało się na work-life balance, czyli dążeniu do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Zależało nam i właściwe wciąż zależy, aby odpowiednio oddzielić od siebie te dwa elementy – nie przynosić pracy do domu, ani prywatnych problemów do miejsca pracy. Dziś coraz częściej słyszy się jednak o nowym trendzie zwanym work-life fit, który jest jeszcze bardziej przyjazny dla pracowników.
Work-life fit to kultura organizacyjna i odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy. Główną ideą jest nie tylko rozgraniczanie pracy i życia osobistego, ale przede wszystkim możliwość elastycznego dopasowania pracy do indywidualnych wymagań i życia prywatnego. To otwarcie pracodawców na różnorodne formy świadczenia pracy, tak aby pracownicy mieli dowolność wyboru: trybu pracy (stacjonarny, hybrydowy, zdalny), miejsca i czasu realizacji zadań oraz formy zatrudnienia. W kulturze work-life fit praca nastawiona jest na cel, nie na liczbę godzin spędzonych w biurze. Pracowników obdarza się dużym zaufaniem, co sprawia, że są gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność za powierzone zadania i nie potrzebują ciągłej kontroli pracodawcy. Work-life fit wprowadza również system benefitów na zupełnie inny poziom. Owocowe wtorki i słodkie piątki odchodzą do lamusa. Coraz więcej firm w ramach pracowniczych dodatków oferuje mocno pożądane teraz wsparcie psychologiczne czy partycypacje w kosztach workation.
Co daje wdrożenie work-life fit?
Na wprowadzeniu modelu work-life fit do organizacji zyskuje każdy, zarówno pracownik, jak i pracodawca. Dzięki dopasowaniu życia zawodowego do prywatnego mamy mnóstwo przestrzeni na realizację swoich planów, pasji, marzeń i obowiązków. Miłośnicy podróży mogą łączyć swoje hobby z pracą, realizując projekty z dowolnego miejsca na ziemi, dzięki możliwości pracy zdalnej.
Praca zdalna to też oszczędność kosztów – w jej przypadku pracownicy nie ponoszą wydatków na dojazdy do biura. Korzyści work-life fit odczuwają także rodzice. Mogą sobie pozwolić na spędzenie większej ilości godzin ze swoimi dziećmi, bo mają dowolność planowania czasu pracy. Work-life fit jest również niezwykle atrakcyjny dla młodych mam powracających z urlopów macierzyńskich. Dla większości z nich powrót do pracy po kilkunastu miesiącach nieobecności wiąże się z wieloma wyzwaniami i dodatkowym stresem. Perspektywa pracy kilku godzin w tygodniu i możliwość elastycznego łączenia obowiązków służbowych z rodzicielskimi z pewnością ten powrót ułatwia.
Elementy kultury work-life fit mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników — mniej się stresujemy, mniej wypalamy zawodowo, mamy więcej energii, jesteśmy bardziej kreatywni. Odpowiednia kondycja pracownika oddziałuje pozytywnie na jego produktywność, co z kolei leży w interesie każdego pracodawcy.
Work-life fit w Polsce
Work-life fit jest dosyć świeżym trendem, który powoli wkracza do Polski. W marcu bieżącego roku firma SW Research na zlecenie platformy rekrutacyjnej Talent Place przeprowadziła badania, których celem było sprawdzenie, na ile firmy mają wdrożoną bardziej elastyczną organizację pracy, wpisującą się w założenia koncepcji work-life fit. Wyniki na ten moment nie wyglądają obiecująco. Tylko w 10% firm pracownik ma możliwość wybrania sobie modelu pracy. W co drugiej zaś (50,8%) wszyscy mają odgórnie ustalony system pracy. W przypadku pozostałych 39,2% wybór modelu zależny jest od stanowiska. Podobnie jest w przypadku elastyczności godzin wykonywania obowiązków. Aż 60% pracowników ma odgórnie ustalony czas pracy, natomiast zaledwie 9% może samodzielnie decydować, w jakich godzinach pracuje.
Work-life fit w Sempai
W Sempai stawiamy na elastyczność już od dawna. Chcemy być miejscem przyjaznym pracownikom, dlatego nie trzymamy się sztywno wyznaczonych reguł i dopasowujemy je do potrzeb naszego zespołu. W ten sposób wypracowaliśmy własne zasady, które tworzą naszą wersję work life fit.
Każdy z naszych pracowników ma możliwość:
- wyboru trybu/modelu pracy (stacjonarny, hybrydowy, zdalny) oraz jego zmiany w trakcie zatrudnienia
- wyboru ram czasowych pracy (z założeniem rozpoczęcia między 7:00 a 9:30)
- wyboru formy zatrudnienia
- wcześniejszego wyjścia z pracy i odpracowania godzin w innym terminie
- załatwienia swoich prywatnych spraw w godzinach pracy – po prostu zatrzymujemy czas i odpracowujemy go, gdy możemy wrócić do swoich obowiązków
- godzinnej przerwy w ciągu dnia
- skorzystania z dwutygodniowego workation
Podsumowanie
Mimo, że idea work-life fit nie jest jeszcze mocno znana w Polsce, to ma szansę na duże powodzenie w przyszłości. Część pracowników już teraz widzi wiele jej zalet. Praca zdalna i szeroko pojęte elastyczne podejście mają naprawdę wielu zwolenników. Zarówno wśród młodych ludzi, rodziców, jak i osób, które odnajdują się w pracy zdalnej. Nie jesteśmy jeszcze ekspertami w work-life fit, ale każdemu kto chciałby wprowadzić taką kulturę do swojej organizacji, polecamy w pierwszej kolejności zadbać o zaufanie i dobre relacje w zespołach oraz uważnie wsłuchiwać się w potrzeby swoich pracowników i reagować na nie. Małymi kroczkami, wprowadzając bardziej elastyczne formy współpracy i komunikacji jesteśmy w stanie osiągnąć sukces 🙂