aktualności

Technika Pomodoro – magiczne 25 minut

Czas jest towarem deficytowym. W ciągu dnia mamy niezliczoną ilość zadań do wykonania, w pracy i życiu codziennym. Warto więc poszukać sposobu na polepszenie naszej produktywności i pozbycie się uczucia marnowania czasu. Technika Pomodoro! Czy to ma coś wspólnego z Włochami i pomidorem? A i owszem. Autorem tej metody jest Włoch, Francesco Cirillo. Natomiast nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora, którego Cirillo używał do śledzenia swojej pracy jako student uniwersytetu. Pomodoro jest prawdopodobnie jedną z najprostszych do wdrożenia metod produktywności. Wszystko czego potrzebujemy to minutnik, który będzie odliczał 25-minutowe odcinki czasu pracy oraz krótkie przerwy.

Jak korzystać z techniki Pomodoro?

Chociaż Cirillo napisał 150-stronicową książkę o tej metodzie, jej największą siłą jest prostota. Wystarczy wykonać kilka kroków:

Krok 1: Wybierz zadanie do wykonania

Na początek musisz wybrać, nad czym będziesz pracować. Zrób listę zadań. Może być to kilka małych celów do zrealizowania lub duże zadanie podzielone na mniejsze części. Postaraj się pogrupować tematy na ważne i mniej ważne, pilne i mniej pilne. Potem wystarczy kolejno realizować zadania.

Krok 2: Ustaw minutnik na 25 minut

Zegar wpaja poczucie pilności. A więc potrzebujesz timera, który poinformuje Cię, kiedy czas się skończy. Możesz użyć stopera online, alarmu telefonu lub fizycznego minutnika. Nie martw się, jeśli zadanie, które wykonujesz wymaga więcej czasu. Nie musisz wykonywać całej pracy w jednym pomodoro. 

Krok 3: Pracuj nad zadaniem, aż zegar wyda sygnał dźwiękowy

Przez te 25 minut musisz poświęcić całą swoją energię i uwagę na wykonywane zadanie. To kluczowy moment wymagający skupienia. Musisz trzymać się z dala od czynników rozpraszających, takich jak odbieranie połączeń, odpowiadanie na wiadomości tekstowe, rozmawianie, przeglądanie telefonu. Pamiętaj też, aby zaznaczyć na liście kolejno wykonane zadania. 

Krok 4: Zrób sobie krótką przerwę

Gdy zegar wyda sygnał dźwiękowy, ukończyłeś jeden pomodoro. Zrób sobie krótką 3-5 minutową przerwę, aby się zrelaksować. Postaraj się w tym czasie nie robić niczego, co jest związane z pracą lub nauką. Nie wykorzystuj też tego czasu, aby wykonać więcej obowiązków. Twój mózg potrzebuje chwilę odpoczynku. Przejdź się po biurze, mieszkaniu, porozciągaj się, wyjdź na chwilę na podwórko/balkon.

Krok 5: Powtórz te kroki 3-4 razy

Postępuj według tego samego schematu 3-4 razy: 25 minut pracy, a następnie krótka przerwa. Po zakończeniu jednego pomodoro, możesz wybrać nowe zadanie do wykonania lub kontynuować to, którego nie dokończyłeś. Po każdych 3–4 pełnych cyklach zaleca się zrobienie dłuższej, ok. 15-20 minutowej przerwy, podczas której całkowicie oderwiemy się od pracy i nauki. To dobry moment żeby się gdzieś przejść, zjeść posiłek, porozmawiać z innymi. W tym czasie powinniśmy trochę odpocząć i przygotować organizm na kolejną rundę czterech Pomodoro.

Wskazówki dotyczące wdrażania metody

3 wskazówki, o których warto pamiętać, aby ​​pomodoro było skuteczne:

1. Staraj się unikać rozpraszaczy

Technika została wynaleziona, aby pomóc utrzymać Ci koncentrację na zadaniu. Zdecydowanie najtrudniejszym elementem tej metody jest zrezygnowanie z wszelkich rozpraszaczy. Wymaga to podjęcia świadomej decyzji i trwania przy niej. Jeśli często zaglądasz do telefonu, aplikacji, poczty, social mediów itp, dobrym rozwiązaniem będzie wyciszenie dźwięku i wyłączenie wibracji w telefonie oraz powiadomień. Facebook, Messenger czy Instagram poczekają 🙂 Dodatkowo możesz położyć smartfon ekranem do dołu – w żaden sposób nie będzie Cię rozpraszał. 

2. Nie pomijaj przerw, ale też ich nie przeciągaj.

Technika sugeruje zrobienie krótkiej przerwy po każdej skoncentrowanej sesji. Chociaż możesz chcieć kontynuować pracę, oprzyj się pokusie, aby to zrobić. Przerwa pomaga zrelaksować się mózgowi, przyswoić informacje i przygotować realizację kolejnych zadań. Nie pozwól też, aby się przeciągnęła i przerodziła się w długi okres straconego czasu. Trenuj samodyscyplinę.

3. Małe zadania idą w parze, złożone wymagają rozbicia. 

Wszelkie zadania, które zajmą mniej niż jeden pomodoro, należy połączyć z innymi prostymi zadaniami. Na przykład opłacenie rachunków, umówienie wizyty u lekarza i przeczytanie artykułu, mogą iść w parze podczas jednej sesji. Natomiast, jeśli zadanie wymaga więcej niż czterech pomodoro, należy podzielić je na mniejsze, wykonalne kroki. Trzymanie się tej zasady pomoże zapewnić wyraźne postępy w projektach.

Aplikacje wspierające technikę Pomodoro:

Podsumowanie

Metoda Pomodoro przede wszystkim uczy pracy w skupieniu i rezygnacji z mało istotnych bodźców rozpraszających uwagę. Pomodoro nie będzie techniką dla każdego, ale może sprawdzić się w wielu rodzajach pracy: pisaniu, kodowaniu, projektowaniu, nauce. Idealnie nada się również, kiedy mamy dużo powtarzającej się pracy do wykonania, na przykład przedzieranie się przez zawaloną skrzynkę odbiorczą. Przetestowanie metody Pomodoro nikomu nie zaszkodzi, nie wymaga też od nas wielkiego wysiłku, właściwie jedynie systematyczności. A jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może znajdziecie nową taktykę, aby poradzić sobie z niekończącą się listą rzeczy do zrobienia. 

blog

Dużo się u nas dzieje, bądź na bieżąco!