aktualności

Work life balance – jak zdobyć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym?

Czy często po zakończeniu pracy myślisz o tym, co będziesz musiał zrobić następnego dnia z rana? Zdarza Ci się po pracy odebrać firmowy telefon lub sięgnąć do służbowego laptopa żeby sprawdzić maile? Jeśli odpowiedziałeś “tak” chociaż raz, to prawdopodobnie twój work-life balance nie jest prawidłowy.

W dzisiejszych czasach zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to spore wyzwanie. Możesz radzić sobie bardzo dobrze w przestrzeni zawodowej, ale wiedz, że nie musi to się odbywać kosztem życia osobistego. Nie pozwól, aby Twoja praca Cię definiowała. Podejmij wysiłek, by wyznaczyć jasne granice między życiem zawodowym a prywatnym. 

W tym artykule dzielimy się z Tobą wskazówkami, dzięki którym – mamy nadzieję – uda Ci się znaleźć złoty środek i uzyskać, przynajmniej w pewnym stopniu, work-life balance.

#1 Zwyczajnie odpuść. Perfekcjonizm nie jest obowiązkowy

Nie musisz robić wszystkiego idealnie, wystarczy, że zrobisz to dobrze lub bardzo dobrze. A z pewnością nie będzie to oznaczało nic złego. Jeśli nadmiernie będziesz przywiązywać uwagę do wszystkich, nawet najmniej istotnych szczegółów, przysporzy Ci to zdecydowanie więcej stresu. I absolutnie nie jest to zachęta do lenistwa. Praca ponad możliwości w dłuższej perspektywie czasu po prostu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dlatego ważny jest zdrowy dystans. Poza tym, mówi się, że sukcesu nie osiągają perfekcjoniści, a osoby realistycznie postrzegające swoje możliwości. Zatem bądź po prostu realistą! 🙂

#2 Naucz się mówić „nie”

Ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć „tak” i później tego żałować? Wiele naszych problemów często zaczyna się od tego, że nie potrafimy odmówić i powiedzieć “nie”. Zapewne wynika to z obawy przed urażeniem innej osoby, nadmiernego poczucia obowiązku albo niepotrzebnej chęci udowodnienia sobie własnej wszechmocy. Musisz jednak wiedzieć, że nie możesz być wszędzie i każdemu pomóc. W żadnym opisie stanowiska nie ma stwierdzenia “Jesteś odpowiedzialny za wszystko”. Bądź wierny sobie, ćwicz asertywność i naucz się mówić “nie” bez wyrzutów sumienia. Przygotowanie odpowiednich argumentów, podanie powodu odmowy albo zaproponowanie opcjonalnego rozwiązania pomoże Ci zmniejszyć poczucie winy. Próbuj! Początki mogą być trudne, ale później będziesz zadowolony, że miałeś odwagę odmówić.

#3 Planuj i ustalaj priorytety

Wiele osób dopada przepracowanie, gdyż zapominają albo nie wiedzą jak właściwie zarządzać sobą w czasie. Dlatego ważne jest, aby planując zadania ustalać priorytety. Zasada Pareto mówi, że 20% działań przekłada się zwykle na 80% wyników. Sprawdź, na co tracisz czas. Może część rzeczy jesteś w stanie wyeliminować? Ustal, które obowiązki są najważniejsze i zacznij od nich. Nie próbuj robić kilku rzeczy na raz. Skup się na jednym zadaniu, wykonaj je dobrze i dopiero wtedy przejdź do kolejnego. Fajnym narzędziem, które może pomóc nam w zarządzaniu sobą w czasie, jest Matryca Priorytetów – Macierz Eisenhowera. Służy właśnie do planowania i ustalania priorytetów. Dzieli zadania na 4 kategorie z punktu widzenia ich ważności i pilności. Pomaga skupić się na tym, co istotne i podejmować trafne decyzje odnośnie realizowanych działań. Matryca przyda nam się szczególnie, gdy mamy dużo spraw na głowie i wieczny brak czasu.

#4 Zostaw pracę w pracy

Dzisiejsza technologia, która tak bardzo pomaga nam w życiu, niestety stwarza też oczekiwanie ciągłej dostępności. Dlatego warto ustalić granice. Jeśli zaplanujesz, że pracujesz np. od 9 do 17 (i masz dwie przerwy), nie odrywaj się od obowiązków i skończ punktualnie. Po wyjściu z biura unikaj myślenia o nadchodzących projektach, klientach i odpowiadaniu na firmowe maile. Jeśli to możliwe, nie zabieraj ze sobą służbowego telefonu ani laptopa. Jeśli musisz pracować w domu – wyznacz w mieszkaniu miejsce tylko do pracy, tak aby oddzielić home od office. I pamiętaj – niech dni wolne będą naprawdę wolne. Nie sprawdzaj w tym czasie służbowych maili ani nie odpowiadaj na telefony. Zapewne nic złego w tym czasie się nie wydarzy.

#5 Zadbaj o siebie!

Praca jest ważna, ale nie pozwól żeby była w centrum Twojego życia. Pamiętaj o odpoczynku, traktuj czas dla siebie jako obowiązek. Korzystaj z urlopu. Robiąc sobie od czasu do czasu wolne, masz szansę nabrać dystansu do niektórych rzeczy i wrócić z nową, większą energią do służbowych zadań. Poświęć czas na hobby. Dzięki zainteresowaniom i pasji nasze życie nabiera barw i pozwala nam przez pewien czas odwrócić uwagę od pracy. Bądź aktywny! Ćwicz, medytuj. Zadbaj o zdrowie, pamiętaj o śnie – bez niego zaczynasz dzień w pracy bez koncentracji i prawdopodobnie zakłócasz swoją produktywność. A w tym wszystkim  pamiętaj też o rodzinie i znajomych – nie pozwól żeby poczuli, że ich zaniedbujesz.

Podsumowanie

Chociaż praca może być czasami wymagająca, nigdy nie powinna stać się priorytetem nad dobrym samopoczuciem. Potrzebujemy czasu i energii na swoje hobby i zainteresowania, na swoją rodzinę i bliskich. Osiągniecie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to niełatwe zadanie. Dlatego warto zacząć od małych kroków. Niewielkie początkowe sukcesy szybko mogą przerodzić się w znaczące. Powodzenia!

blog

Dużo się u nas dzieje, bądź na bieżąco!